Skip links

5 tipov ako si nájsť dobrého advokáta

Nájsť advokáta sa podobá hľadaniu dobrého lekára, alebo životného partnera. Pretože v každom z týchto prípadov ide o vážne veci a veľké hodnoty. Zlým výberom môžete prísť o zdravie, financie, slobodu, pokojný život, duševnú pohodu. Ale ak nastanú v živote nepríjemné okolnosti, alebo ak sledujete nejaké ciele, neostáva iné, len si vybrať. Bez životného partnera nevybudujete rodinu, ani nenájdete lásku a oporu. Bez lekára nevyriešite svoj zdravotný problém. Bez advokáta sa neobídete , keď potrebujete brániť svoje práva, alebo vymáhať nároky.

Najľahšie to majú tí, ktorí už problém v minulosti riešili, narazili na advokáta s ktorým boli spokojní, ktorému veria a obrátia sa naňho s dôverou opäť. Čo však ak ste spokojní neboli? Alebo ste nikdy predtým právne služby nepotrebovali?

Toto je 5 dobrých rád, ako hľadať advokáta:

1. Uvedomte si svoj problém a postavte sa mu čelom.

Najhoršia taktika je „pchať hlavu do piesku“ a veriť, že sa veci vyriešia samé. Porozmýšľajte o okolnostiach v ktorých sa nachádzate. Utrieďte si myšlienky a stanovte si svoje záujmy a priority v situácii, v akej sa nachádzate. Realisticky si predstavte ako by ste chceli, aby sa veci vyriešili. Zhodnoťte svoje finančné možnosti právneho zastúpenia, príp. iných nákladov. Dajte dokopy dokumenty a iné podklady, ktoré máte k Vašej veci, príp. si z nich urobte fotokópie. Vaša príprava v tejto fáze môže veľa znamenať v budúcnosti.

2. Prejdite si informácie na internete.

Malý rešerš nezaškodí a naopak, môže Vám priniesť dôležitú informáciu, alebo pomôcť zaujať lepší uhol pohľad. Vyberajte si však iba spoľahlivé zdroje a predovšetkým, tak ako podľa pár článkov na internete nedokážete stanoviť presnú zdravotnú diagnózu, alebo liečbu, rovnako web nedokáže nahradiť znalosti a skúsenosti právnika profesionála. Zo zásady sa najmä vyhnite hocijakým vzorom zmlúv a právnych podaní. Pamätajte, ide len o to získať viac informácií a skutočné riešenia treba konzultovať s advokátom.

3. Pristúpte k hľadaniu advokáta.

Dobrým zdrojom odporúčaní môžu byť Vaši priatelia, známi, členovia rodiny. Dôsledne sa ich opýtajte na ich skúsenosti. Majte však na pamäti, že Váš problém môže pochádzať z úplne inej oblasti práva. A tiež na známu ľudskú vlastnosť škodoradosť, že hoci majú sami zlú skúsenosť, naschvál ju doprajú aj Vám. Dobrý spôsob je preveriť si možnosti na internete, ale treba si byť vedomý, ako ľahko sa dajú na webe vytvoriť referencie, alebo skresliť hodnotenia. Najlepší spôsob je preto využiť služby profesionálneho poradenstva, ako je napríklad bezplatné poradenstvo www.pravnyexpert.eu , ktoré je prevádzkované nezávislým občianskym združením. Dokážu Vám vyhľadať advokáta presne podľa Vašich potrieb, poskytnúť cenné informácie, alebo dokonca sprostredkovať kontakt.

4. Pri konečnom rozhodovaní zvážte okrem týchto odporúčaní aj geografickú a dopravnú dostupnosť.

Či má advokát skúsenosti a orientuje sa v oblasti práva, do ktorej náleží Váš problém. Uistite sa, že ste pripravený znášať náklady právneho zastúpenia.

5. Preferujte prvé stretnutie osobného charakteru.

Trvajte na osobnom stretnutí. Ak nie je možné z Vašej strany, tak sa aspoň uistite, že zástupca, ktorého na stretnutie pošlete je úplne oboznámený s Vašimi potrebami a okolnosťami prípadu. Ak sa inak nedá a musíte hovoriť telefonicky, presvedčte sa, že advokát má čas a je v pokoji. Hovorte pomaly a zreteľne. Nezabúdajte, že osobný kontakt sa dá nahradiť pomocou skype, či iných aplikácií. Ideálne je však stretnutie osobné. Najlepšie tak dokážete odkomunikovať svoje postavenie a ciele. Predovšetkým, ale zistíte, či Vám advokát vyhovuje. Nie je žiadna hanba odmietnuť spoluprácu, ak nadobudnete zlý pocit, alebo Vám nevyhovujú podmienky spolupráce. Advokát ma tiež právo sa odhovoriť od zastupovania, ak má nato vážne dôvody. Nie ste povinný si ho zvoliť, len preto, že ste s ním absolvovali prvé osobné stretnutie. Ak je však všetko v poriadku a advokáta si zvolíte je čas spolupracovať. Dôverujte mu, informujte sa a buďte dobrým partnerom na komunikáciu.